Philips' transistor versterker M 2 Verdere Photo-Kina bijzonderheden vlinder, die dus het dubbele van het normale toerental moet hebben. De draaisnelheid bedraagt dan ook 2880 om-' wenteling per minuut. De vlinder bevindt zich vlak achter het beeldvenstcr teneinde een zo hoog mogelijk lichtrende- ment te verkrijgen. Hel vlinderblad is voorzien van ventilatorvleugels, die een sterke luchtstroom tegen de film blazen. De aldus veroorzaakte koeling schijnt voldoende te zijn om over matige verhitting van het filmbeeld te verhinderen. De luchtstroom zorgt er tevens voor, dat zolang de projector respectievelijk de vlinder niet op toeren is, de lichtstroom naar het filmbeeldje door een aparte klep wordt onder broken (toerental-automaat). De onderhavige booglampprojector kan naar keuze met 600 of 1800 meter trommels worden geleverd. Voor hel overige is de projector gelijk aan de voorgaande en zij kan dan ook altijd op „flitsbedrijf" worden overge schakeld. Afb. 7. Philips transistor-versterker type M 2. Het voorversterker- gedeelte is opengeklapt, (joto Philips) Overigens wordt nog onderzocht in hoeverre zulks ook mogelijk is met de overige courante Philips' projectoren. De toepassing van transistoren ter vervanging van de bekende versterkerbuizen en de techniek van de gedrukte schakelingen maken de bouw van zeer kleine versterkers mogelijk. Het voorversterkergedeelte van de versterker M 2 is met transitoren uitgerust, welke een veel hogere levensduur hebben dan de normale electronenbuizen. De hierbij afgedrukte foto (afb. 7) van de geopende transistorversterker laat de compacte opbouw zien. Het eindverstrekerdeel werkt nog met electronenbuizen. Bijzonderheid van deze versterker is nog, dat de be lichtingslampjes hoogfrequent worden gevoed, waardoor een bromvrije weergave wordt bereikt bij toepassing van slechts één buis, namelijk het type PL 36. Ditzelfde type wordt in de eindversterker gebruikt, hetgeen het voordeel oplevert, dat het aantal reservebuizen, althans wat het type betreft, kan worden beperkt. Bij het uitvallen van de hoogfrequent-voeding kan tijdelijk op de netspanning worden overgeschakeld Het Iaagfrequent gedeelte van de versterker is als een compacte, in zijn geheel verwisselbare eenheid uitgevoerd in heeft een ruime geluidsreserve. De hoge en lage tonen zijn tussen 35 en 10.000 Herz afzonderlijk regelbaar. Een foto van het uiterlijk aanzien van deze versterker (afb. 8) drukken wij hierbij eveneens af. Zeiss Ikon Op de Zeiss Ikon-stand was de Zeiss Ikon automaat in Afb. 6. De FP 20 projector in booglampuitvoering. (foto Philips) bedrijf, waarvan wij in deze kolommen reeds enige malen 45

Film | 1958 | | pagina 44