Wm Dagelijks Bestuur van de Bond, de heren H. S. Boekman. R. Uges Jr., W. K. G. van Royen en D. J. van Leen, als mede de heer L. Groen. Bij het betreden van de zaal werd Zijne Koninklijke Hoogheid begroet door de Burgemeester van Amsterdam, Mr. G. van Hall, en zodra hij plaats had genomen in zijn loge tussen de Bondsvoorzitter, de heer Joh. Miedema, en de Voorzitter van het Prins Bernhard Fonds, Prof. Wiarda, weerklonken de tonen van het Wil helmus. Het programma opende met het speelse filmpje „Metro- graphic" van Marten Toonder, waarvoor Vittorio Speich het draaiboek schreef en de regie voerde. Deze fantasie van lijnen en kleuren, welke al met veel succes op de internationale filmfestivals van Berlijn en Edinburgh was vertoond, oogstte ook bij deze Nederlandse première een welverdiende bijval. Als tweede film volgde de wereldpremière van Joop Geesink's „Story with a Beard". Deze verbluffend knappe „puppet feature", inderdaad een echte poppenspeelfilm, wist niet alleen aan de toeschouwers een hartelijk gelach te ontlokken, maar ook haar boodschap op overtuigende wijze te brengen. Henk Kabos was de art director van deze film, terwijl Cor Icke en Fred van der Boezem de camera bedienden. De muziek werd verzorgd door Dolf van der Linden en zijn Metropole orkest. Na de vertoning van het Nederlandse filmjournaal „Spiegel van Nederland", dat enkele bijzondere mooie opnamen van de Koninklijke familie bevatte, ging het gordijn open voor de wereldpremière van Herman van der Horst's nieuwste film -Prijs de zee". In deze slechts een en twintig minuten durende film, zonder één woord commen taar, roept Van der Horst in een fascinerende montage van beeld en klank en een dynamisch tempo, in symbool en in werkelijkheid voor het oog van de toeschouwer alles op wat „Nederland" is: wind en water, zee en land, storm en modder, mens en volk, het oude en het nieuwe, strijd en durf, Godsvertrouwen en toekomstverwachting. Hoezeer liet publiek zich gegrepen voelde door deze film bleek wel uit het applaus, dat soms tijdens de vertoning spontaan opklaterde om, nadat het gordijn gesloten was, los te barsten in een minutenlang handgeklap, dat uitgroeide tot een ware ovatie. Op deze indrukwekkende vertoning volgde een pauze, tijdens welke de bezoekers verfrissingen werden aange boden in de hal en de deze ruimte omsluitende galerij, die, evenals de ruime bovengang en de hal zelf, met prachtige tapijten, bloemen en planten was versierd. Op ongedwongen wijze onderhield de Prins zich met de producent-regisseur van de hoofdfilm van deze avond, Stanley Donen, met de Italiaanse regisseur,Federico Fel- lini en diens echtgenote, de actrice Giulietta Masina, en de Nederlandse filmproducenten Marten Toonder, Her man van der Horst en Joop Geesink. Voorts begroette Zijne Koninklijke Hoogheid de overige leden van het Hoofdbe stuur met hun dames, de Voorzitter van de Bedrijfsafde ling Filmfabrikanten en Filmproducenten, de heer C. S. Roem, en diens echtgenote, alsmede mevrouw Ochse. Onder het nieuwsgierig oog van een gehele batterij camera's van filmjournaals, televisie en persfotografen bood de heer Joh. Miedema. Voorzitter van de Neder- landsche Bioscoopbond, daarop Zijne Koninklijke Hoog heid een cheque aan voor het Prins Bernhard Fonds ten bedrage van 18.325,zijnde de opbrengst van deze voorstelling. De Prins toonde zich zeer ingenomen met dit hoge be drag en toen dit aan het einde van de pauze ook aan het publiek bekend werd gemaakt, werd deze mededeling Overzicht van de City Hall tijdens de pauze. Jlfi***"

Film | 1958 | | pagina 30