Red Alert? techniek Al jaren hangt het in de lucht: de overstap naar een ander analoog geluidsspoor. Begin januari stuurde Buena Vista International, als onderdeel van een Europees initiatief, een brief naar alle Nederlandse bioscopen om te peilen of die de daarvoor benodigde switch naar een andere toonlamp al hebben gemaakt. De reacties stemden weinig hoopvol. 25 Door Frank de Neeve De switch waar al zo lang over wordt gepraat is die naar een cyaankleurig geluidsspoor. In een video getiteld Red Alert, die filmdistributeur Buena Vista International onder theaters verspreidt, wordt nog eens uitgelegd waar het ook al weer om gaat. In dit komisch bedoelde filmpje - natuurlijk is de filmoperateur als dikke sul de risee - wordt duidelijk dat in film veel giftige stoffen zitten. Daarom is door de industrie een nieuw procédé ont wikkeld, dat onder andere milieu vriendelijker is en - niet onbelangrijk - ook goedkoper. De film ondergaat daarbij een ontwikkelgang minder en er worden minder belastende chemi caliën gebruikt. Ook is er veel minder spoelwater nodig. Om dit geluidsspoor te kunnen lezen, moeten bioscopen echter wel investe ren in een nieuw type toonlamp, rode LED's, die ook het traditionele analoge geluidsspoor nog goed weergeeft. Voordeel voor de bioscoop is dan weer dat het cyaankleurige geluids spoor betere geluidskarakteristieken heeft. Typisch Disney James Ali van Buena Vista International verstuurde begin januari Red Light reader van Kinoton. een brief naar alle Nederlandse bios copen, om te peilen hoe het gesteld is met de switch naar het rode licht. Volgens hem is het de hoogste tijd dat er wat gebeurt. Vandaar dat de Disney- distributeur besloot tot een Europese inventarisatie.Ali schrok behoorlijk van het kleine aantal bioscopen dat de overstap heeft gemaakt.'Het viel me vies tegen', aldus een teleurgestel de Ali. Sommige reacties uit de thea ters konden hem echter toch wel vro lijk stemmen.'Eindelijk eens iemand die er aandacht aan besteedt, was een van de reacties', aldus Ali, en 'typisch Disney'.Tien jaar geleden promootte Disney Dolby Digital bij de release van The Lion King. Zo'n actie zit er ditmaal echter niet in. Bioscopen die nog niet van de red light readers voorzien zijn, hoeven niet bevreesd te zijn dat zij volgende maand al geen analoog geluid meer kunnen draaien, maar volgens James Ali is het de plan ning om eind van het jaar de over gang te maken. De tijd zal leren of zijn voorspelling dit keer uitkomt. Betrouwbaar De reden dat sommige bios copen nog niet up-to-date zijn, is dat de eerste genera tie rode toonlampen niet voldeed. Menig bioscoop is toen afgehaakt en is weer vrolijk met de oude ver trouwde toonlamp gaan draaien. Volgens Ronald Rosbeek van Movietech zijn de huidige red light readers echter uiterst betrouwbaar.'De beste oplossing is om de origine le, door de fabriek gelever de vervanger van de toon kop te installeren. Een goedkoop alternatief is een vervangende laser. Die zijn tegenwoordig heel goed.' Meer informatie: www.dyetracks.org HOLLAND FILM NIEUWS

Holland Film Nieuws | 2004 | | pagina 25