Een bezoek aan Bunschoten Villa Jogchem's bedrijfsportret Met twaalf eigen theaters, vijftien boekingstheaters en in totaal 106 doeken is Jogchem's Theaters B.V. het op één na grootste bioscoopconcern in Nederland. Sinds het vertrek van broer Wil is er nog maar een Van Dommelen: Jan. Een man van formaat, letterlijk en figuurlijk. Onvermijdelijk domineert hij dit bedrijfsportret. Maar we maken ook kennis met de mensen van de backoffice, de hoekstenen van de onderne ming. James Bond Door Lucia Alleman Op weg naar Bunschoten passeer je het prachtige Eemland. Op deze novemberdag schijnt een mistig najaarszonnetje over de lege weilan den. In het stadje zelf kun je de rustgevende lucht van koeienpoep opsnuiven. Het is een wat vreemde omgeving voor een bedrijf dat bestaat uit spektakel en illusie. Het management van Jogchem's Theaters B.V (JT) is gehuisvest in een oude burgemeesterswoning, een riante villa uit de jaren dertig. Ik word eerst ontvangen door de directie, tegenwoordig bestaand uit Jan van Dommelen en Jordi Wientjes. Heer Van Dommelen ver telt uitbundig over de historie van JT, de bioscoopbranche en de kunst van het booken. Geregeld duikt hij in het archief of raadpleegt hij zijn aantekeningen voor zijn afscheids- speech van de NFC. Jan Jogchem is de grootvader van Van Dommelen, geboren op een zandschip en met slechts twee jaar lagere school succesvol onderne mer, eigenaar van tabakszaken, kroe gen, cabarets en een hotel, met Den Haag als uitvalsbasis. In 1930 open de hij in Amersfoort het City Theater en nam hij het Rembrandt Theater van Jean Desmet over. In 1935 werd het Grand Théatre ge opend. Naar het voorbeeld van Tuschinski besloot hij het bedrijf naar zichzelf te noemen: Jogchem's Theaters. Jan van Dommelen werd in 1942 geboren in het Grand Théatre. Hij heeft nooit een moment gedacht aan een loopbaan buiten de bios coopwereld en in 1963 trad Jan van Dommelen in dienst van het familie bedrijf. In die tijd bezat Jogchem's negen theaters, dus negen doeken. Van Dommelen: 'Dat lijkt een een voudig te runnen omvang, maar het was in een tijd, dat een film als James Bond nog met twintig kopie ën uitging. Het Grand Théatre was voor ons dan wel het parade paardje, maar dat interesseerde de Van links naar rechts achterste rij:Jordi Wientjes, Steve Vollmer, Berend Jan de Wilde, Hetty Woudenberg, Petra Windhouwer, Everard van de Vlasakker, Marcel van Beek, Deborah de Voogd, Jan van Dommelen. Voorste rij: Gerard Vunderink, Peter van der Stap, Miranda Walet, Suzanne van de Haar, Judith Vulto, Gijs Kramer en Chantal Zijlmans. Foto's Lucia Alleman. HOLLAND FILM NIEUWS -43

Holland Film Nieuws | 2002 | | pagina 42