Karst van der Meulen links en Ewald Zimmerman bezig met de jeugdige filmmakers Het is van groot belang dat kinderen in staat zijn een kri tische houding te ontwikkelen ten opzichte van datgene wat hen via radio, televisie en film wordt voorgeschoteld. Zij moeten de vaardigheid hebben, zegt Karst van der Meulen: ,,de aangeboden informatie", de wijze waarop die wordt aangeboden en de bedoeling erachter, te her kennen en op de juiste waarde te schatten. Donderdag de zevende werden de eerste opnamen ge maakt, daarvóór hadden de kinderen hun filmverhalen be dacht en uitgewerkt. Voor ieder van de drie films waren kostuums nodig en rekwisieten die werden gemaakt of bij vrienden en kennissen bij elkaar werden gezocht. „Want", schreef Karst van der Meulen in de Filmweek Courant: ,,voor hun verhalen heb je vreemde dingen nodig: er is een misdaadstory over een aantal kinderen van wie er één ver dwaalt en door een „gore, onguur uitziende vent" in een pan met soep dreigt te worden gestopt wat op het laatste mo ment door vriendjes kan worden verijdeld. Er is een verhaal over elfjes en aardmannetjes, kompleet met toverdranken, ruzies en „liefde" en ook maakt een groep een film over spoken, die echt blijken te bestaan". Als lokaties voor deze films, elk met een lengte van onge veer acht minuten zijn onder meer gekozen het park Sons- beek en de omaeving van de Hemelberg te Schaarsbergen. ZELF DOEN De kinderen hebben alles zelf gedaan, „zelf doen" was het uitgangspunt van het projekt. Zelfs hebben zij voor hun eigen publiciteit gezorgd: drie kinderen hebben een camera ter beschikking gekregen en hebben in hun groep als pers fotograaf hun taak verricht. Hun werkfoto's zijn tentoonge steld in Rembrandt en zijn woensdag de dertiende opge hangen in de Korenbeurs met ander werkmateriaal. In de Korenbeurs zijn de drie fimpjes woensdag vertoond voor de ouders van de jonge cineasten, het was een feest op zich zelf. Karst van der Meulen bespeelde de kinderen op een bijzon der ongedwongen wijze. Hij hield hun aandacht gevangen door zijn boeiende verteltrant, afgewisseld met de vertoning van enige korte films en bracht zo een drieduizend jeugdige Arnhemmers een basiskennis bij omtrent de problematiek van de filmvervaardiging. Deze instructieve aanpak verdient stellig navolging elders in het land. SCHOOLVOORSTELLINGEN Voor de hoogste klassen van het basisonderwijs zijn op maandag-, dinsdag- en woensdagochtend in het Luxor Thea ter voorstellingen gegeven onder auspiciën van het Insti tuut Film en Jeugd, een van de afdelingen van het Verenigd Nederlands Filminstituut. De bedoeling ervan was de kin deren een inzicht te geven in verschillende filmtypen. In de kindermatinees in Studio A werden vertoond: Sandy, de zeehond, Kuifje en de zonnetempel en Winnetou het grote opperhoofd. De belangstelling was enorm, evenredig aan het enthousiasme van het jeugdige publiek. 8

Film | 1972 | | pagina 8