Cassette-ontwikkelingen (VII) Aan het front van de video cassettes gonst het nog steeds van de berichten, die elkaar tegenspreken of overlappen, maar die alle als teneur hebben, dat het nieuwe medium nu spoedig voor algemeen gebruik beschikbaar zal komen. In tussen is bij Philips een complete video cassette-appara- tuur leverbaar, maar van de aanwezigheid van programma's in de entertainmentsector is nog weinig te merken. Anders schijnt de zaak in de Verenigde Staten te liggen en wij geven derhalve hieronder de tekst weer van een bericht dat onlangs in een van de vakbladen verscheen, onder de titel: Huur een cassette bij Uw plaatselijke bioscoop. De bioscoopeigenaars in Amerika is gevraagd om de mo gelijkheid te overwegen cassettes in de foyers van hun theaters te gaan verhuren. Het plan is in de nationale ver gadering van bioscoopexploitanten ter sprake gebracht door Frank Stanton, president van Cartridge Television een maatschappij die een video-casette-systeem heeft ont wikkeld. De heer Stanton vertelde de aanwezige leden, dat zijn systeem midden volgend jaar op de markt zou zijn. Hij legde er de nadruk op, dat de cassettes in alle bioscopen van het land te huur zouden moeten zijn, waardoor de bioscopen de voornaamste leveranciers zouden worden. Praktisch iedereen woont op een redelijke afstand van een bioscoop en deze gelegenheden hebben ideale ver kooptijden, omdat deze liggen op tijden dat de meeste winkels zijn gesloten, bovendien tijden waarin het publiek vrij pleegt te zijn. De heer Stanton vertelde verder, dat er een catalogus van meer dan 500 hoofdfilms beschikbaar zou komen en dat daarbij ook de nieuwste films in cassettes zouden moeten verschijnen, naast oude klassieken. Volgens hem zou de dag spoedig komen, dat dezelfde film die in de bioscoop wordt vertoond ook beschikbaar is voor vertoning via cas settes thuis. Wanneer men bijvoorbeeld op zaterdag het publiek bij een uitverkocht huis zou moeten teleurstellen, dan bestaat de mogelijkheid om de film voor dezelfde of een hogere prijs dan die van een entreekaartje, in een cassete te verhuren. Sprekende over details verklaarde hij, dat zijn onderneming de verhuurcassettes aan de bioscoopeigenaren tegen een geringe vergoeding per week beschikbaar zou willen stel len, waarbij als bijzonderheid werd aangetekend, dat de cassettes slechts één keer afgespeeld kunnen worden. Zij moeten vervolgens aan de bioscoop worden geretourneerd om te worden teruggespoeld, waarna zij opnieuw verhuurd kunnen worden. Er werd voorgesteld om de cassettes voor een dergelijk be drag per avond te verhuren, dat wanneer slechts eenmaal per week een cassette zou worden uitgeleend, de investering toch reeds verdubbeld zou zijn teruggevloeid. Verder werd gesuggereerd om een filmotheek van tenminste 100 titels aan te leggen, waarbij de verhuurmaatschappij terugwikkel- machines ter beschikking zal stellen, teneinde meervoudig verhuur op eenvoudige wijze mogelijk te maken. In ronde getallen zal het de gemiddelde bioscoop ongeveer 7500 dollar per jaar kosten om in de cassette-business te gaan. De bioscoopeigenaar krijgt op deze wijze een reële mogelijkheid om zijn omzet te vergroten, speciaal bij dat deel van het publiek dat niet of niet meer naar de bioscoop pleegt te gaan. Aldus een van de weinige positieve berichten over dit on derwerp in de vakpers, waarbij helaas niet wordt vermeld wat de afspeelapparatuur het publiek zal gaan kosten. Wanneer wij deze kwestie aan Europese maatstaven af meten, dan ligt de prijs voor een complete set voor kleuren reproduktie op dit moment tussen de ƒ3.000, waarbij geen opname-apparatuur is inbegrepen. en 4.000,—, Kodak Enige tijd geleden is door Eastman Kodak een demonstra tie gegeven met een 8 mm video-afspeler, waarmede super 8 kleurenfilms op een standaard kleurentelevisie-apparatuur vertoond kunnen worden. De demonstratie werd gegeven voor de Society of Motion Picture and Television Engineers in Montreal. Voorlopig ging het er blijkbaar slechts om, de scannings- mogelijkheden van 8 mm materiaal te demonstreren, aange zien niet werd aangekondigd dat Kodak de afspeelappara tuur ook zal gaan leveren, of de produktie ervan zal be vorderen. Er is hier sprake van een compact apparaat dat ongeveer 20 cm hoog is, 65 cm breed en 60 cm diep. Het gewicht bedraagt circa 15 kilo. Overigens publiceerden wij reeds in onze uitgave van april 1970 het bericht, dat Nordmende (Duitsland) een tele visiemeubel in prototype had getoond, waarin eveneens super 8 zwart/wit en kleurenfilms afgetast en op het beeld scherm zichtbaar gemaakt konden worden. BEDRIJFSAFDELING FILMVERHUURDERS In de ledenvergadering der Bedrijfsafdeling Filmverhuur ders, gehouden op 22 november 1971 in Hotel Krasnapolsky te Amsterdam, is besloten het Tweede Monopole- en Re- issuerechtenbesluit te verlengen tot 16 maart 1974. Dit be sluit beoogt een bescherming van de houder der eerste li- centierechten van een film tegen voortijdige verkoop van tweede licentierechten aan derden. De vergadering heeft zich voorts uitvoerig bezig gehouden met de voorstellen, welke het Hoofdbestuur bij de Bonds raad heeft aanhangig gemaakt betreffende continuering van het Reglement Filmvertoning, de wijziging van het Algemeen Bedrijfsreglemertt, het Filmbeursreglement en het nieuwe Reglement op de Technische Commissie. Tegen sommige onderdelen werden bezwaren geopperd, welke het Afde lingsbestuur alsnog met het Hoofdbestuur zal bespreken. GRAND THEATER IN GOES JUBILEERT De firma C. J. van Liere Zonen heeft op 4 november het 50-jarig bestaan van het Grand Theater te Goes en het 35- jarig bestaan van het Alhambra Theater te Vlissingen fees telijk herdacht. De beide firmanten, de heren C. en M. A. van Liere en hun echtgenotes ontvingen de talrijke bedrijfs- genoten, vrienden en relaties op een drukbezochte recep tie in het restaurant Slot Ostende te Goes. Onder de velen, die kwamen feliciteren, bevonden zich ook de Bondsvoor zitter, de heer J. G. J. Bosman, de heer J. Nijland, lid van het presidium, en de heren C. J. Blad, P. J. N. R. Ooms, en B. J. Schimmel, leden van het Hoofdbestuur; H. W. Hagenberg, directielid van het Bondsbureau, H. Miedema, voorzitter van de Afdeling C, C. Geerts, voorzitter van de Afdeling D, en J. J. v. d. Veer, bestuurder van de Katholieke Werknemers bond A.V.G. Woorden van lof werden gesproken door de Bondsvoor zitter voor het werk, dat de heer C. van Liere in verschil lende functies in de organisatie en in het Bestuur van de Stichting Bio-Vacantieoord heeft verricht. Hij herinnerde er ook aan, dat de heer C. van Liere ten tijde van de grote waternood in 1953, toen in Zeeland alle verbindingen ver broken waren, met zijn eigen auto de filmprogramma's voor zijn geïsoleerde collega's heeft aangevoerd. Namens de Bedrijfsafdeling Bioscoopexploitanten werd de firma Van Liere gehuldigd door de heer J. Nijland, voor zitter van deze Afdeling. 23

Film | 1972 | | pagina 23