Afschaffing vermakelijkheidsbelasting hing twee jaar aan zijden draad JAARVERGADERING BONDSRAAD JUNI 71 17 „Lintjes vallen er veel; erelidmaat schappen van de Nederlandse Bio scoopbond zijn zeldzaam. De verle ning daarvan is in het doen en laten van de organisatie een even belang rijk evenement als het is voor degeen die dit ontvangt." Deze woorden sprak de Bondsvoorzitter, de heer J. G. J. Bosman tot de heer H. S. Boekman die in de jaarlijkse vergadering van de Bondsraad van de Nederlandse Bio scoopbond, gehouden op dinsdag 15 juni 1971 in het Amstel Hotel in Am sterdam, is benoemd tot erelid van de Bond „als erkenning van zijn uitzon derlijke verdiensten, de Bond gedu rende een reeks van 34 jaren bewe zen." In zijn openingsrede heette de voor zitter de nieuwe leden van de Raad: de heren J. Arkenbout en J. van Dom melen hartelijk welkom. Zij nemen de plaats in van de aftredende leden, de heren P. M. Buis en L. van Dommelen als lid van het bestuur van respectie velijk de Bedrijfsafdeling Filmverhuur ders en de Afdeling B. In zijn openingsrede zeide de heer Bosman onder andere: „Het jaarver slag dat allen zonder twijfel gelezen zullen hebben, legt de dingen vast als ware het een notariële acte het is daarom misschien toch goed dat de leden geïnformeerd zijn over de in spanningen die zich het afgelopen jaar voordeden alvorens sommige resulta ten werden bereikt. Men kan immers in een verslag niet alle omstandighe den vermelden waaronder de zaken tot stand komen." De kwestie van de fing heeft, zo zeide hoofdbestuur en het „tot op het laatste spanning gehouden riskante zaak." Het laatste ogenblik onze wijziging van de gem vinciale belastingen zou halen. De bela immers aan deze wet belastingafschaf- de voorzitter, het bestuursoptreden ogenblik in de van een uiterst was tot op het ker of de Wet tot eentelijke en pro- het in de Kamer stingkwestie was opgehangen. De heer Bosman memoreerde verder dat „de Minister van Financiën en zijn Staatssecretaris de moed hebben op gebracht aan een wet die tot doel had het gemeentelijk belastinggebied te verruimen, een nota van wijzigingen toe te voegen die aanzienlijke beper kingen inhield." U kunt u voorstellen welke reacties dit in gemeentelijke kringen veroorzaakt heeft en hoe in dringend het effect daarvan is geweest in de Kamer, waar de politieke invloed van deze instanties wel wat groter is dan de onze. Het is te danken aan de soepele opstelling van de regeling en het overleg met de Kamer, dat de eindstreep is gehaald. Voor ons is het al deze tijd zaak geweest nauw keurig geïnformeerd te zijn en de juis te argumenten te juister plaats bij de hand te hebben," aldus de heer Bos man. Hij wees er verder op dat gehan deld moest worden vanuit de weten schap dat een derde compensatie niet haalbaar was. Deze wetenschap gaf het bestuur een argument te meer in handen om ook de aanneming van de nota van wijzigingen als een urgente en essentiële zaak te zien in het be handelingsproces van de betrokken wet. Bij niet aanneming van deze wet zou opnieuw een vacuüm zijn ontstaan. BUMA Dezelfde spanning die de onderhande lingen over de afschaffing van de ver makelijkheidsbelasting heeft geken merkt, heeft er in Hoofdbestuurskrin gen geheerst met betrekking tot de eisen van het Bureau voor Muziek- auteursrecht BUMA. Er zijn, zeide de heer Bosman „harde noten gekraakt"; het resultaat is geweest dat, na de aanvankelijke, voor ons onacceptabele eis van BUMA, neerkomende op een verdubbeling van het tarief, de verho ging tot redelijke proporties is terug gebracht. FILMVERVOER Na geconstateerd te hebben dat het Hoofdbestuur thans „niet zozeer met voldoening dan wel met gerustheid iedere nacht van woensdag op don derdag een twaalftal vrachtlijnen in alle richtingen door het land ziet lo pen die er met de aansluitende verbin dingen bijna feilloos voor zorgen dat onze zendingen op tijd ter plaatse zijn" wees de heer Bosman op de proble men van interne aard waarmee het Bondsbureau te kampen heeft, vooral door de toenemende werkzaamheden, voortvloeiend uit de herstructurering van de organisatie waardoor op de beperkte staf van het bureau een zwa re last wordt gelegd. N.O.S. Met de N.O.S. zijn besprekingen ge voerd omtrent de overeenkomst, waar mede de filmvoorzienïng aan de tele visie is geregeld. Een en ander heeft er toe geleid, dat de bestaande over eenkomst zal worden geprolongeerd, zij het met wat meer uitzonderingen. B.T.W Vervolgens sneed de voorzitter een vraagstuk aan „waarmee het Hoofd bestuur in volle omvang geconfron teerd gaat worden: het B.T.W.-tarief. „Wij zijn wat de toepassing betreft ge lijkgeschakeld met diensten," zeide de heer Bosman en „ons is de faciliteit die boeken, nieuwsbladen, periodie ken en de televisie genieten, onthou den. Wij zullen echter te gereder tijd en plaatse trachten te bevorderen, dat ook voor ons bedrijf een uitzonde ringstarief zal gelden," verzekerde hij. FILMCASSETTE Wijzende de op de besprekingen met de internationale organisatie over de bescherming van „onze belangen" in verband met de ontwikkeling van de filmcasette, zeide de heer Bosman o.a.: „Hoewel deze ontwikkeling tijd zal vragen mag het feit niet onder schat worden dat de pocket-uitgave van het filmbeeld een grote vlucht gaat nemen bij de visualisering van de communicatiemiddelen. Waar het bij de internationale contacten vooral om gaat, is of met een bescherming gedu rende vijf jaar de filmrechten veilig ge steld kunnen worden." En verder: „Wij hopen van harte dat de producenten internationaal bereid zullen zijn tot een regeling te komen welke de rechten van ons bedrijf tenminste voor vijf jaar

Film | 1972 | | pagina 17