Video-journaal een unicum Amateurfilmers presenteren zich Wetenschappelijke film en televisie N.B.F.-TV Monitoren Een unicum in het programma van de Filmweek '71 was het dagelijkse video-journaal, verzorgd door een aantal stu denten van de Nederlandse Filmacademie. Het journaal was samengesteld uit actualiteiten welke niet op film maar op de beeldband waren vastgelegd. In het Rembrandt theater was voor dit doel een grootbeeld televisieprojector opge steld waarmee vrijwel onmiddellijk na de opnamen de beel den konden worden geprojecteerd. Voor de uitvoering waren omvangrijke technische voorzieningen nodig. Voor zover ons bekend is deze wijze van nieuwsvoorziening tot dusverre nog nergens toegepast, althans niet op deze schaal. Hoewel in vergelijking met filmprojectie op de kwaliteit van de beeldweergave veel viel aan te merken, kan toch worden gesteld dat deze vorm van zeer snelle verslaggeving bij het publiek in de smaak is gevallen. Wel is gebleken hoe moei lijk het is een goed actualiteitsprogramma te creëren. De overigens enthousiaste eerste- en tweedejaarsstudenten slaagden er niet altijd in het maken van een evenwichtige programmering als proefstuk was dit experiment voor hen bijzonder nuttig. De beeldopname-, montage- en weergave-apparatuur werd voor een groot deel belangeloos ter beschikking gesteld door de vertegenwoordiger van Sony-produkten in Neder land, de firma Brandsteder. De kostbare Eidophor groot beeld televisieprojector was afkomstig van de heer E. J. Weier, Excelsior Filmonderneming te Rotterdam. Studenten van de Filmacademie in actie voor het Video- journaal. De amateurfilmers hebben zich in deze Filmweek gepresen teerd op zaterdag negen oktober in de Korenbeurs in Arn hem onder het motto: Amateurfilmers presenteren zich. Tussen twee uur 's middags en middernacht zijn 27 films vertoond door vertegenwoordigers van negen smalfilmclubs en technische specialisten van de NOVA, de Nederlandse Organisatie van Amateur-Filmclubs. De deelnemende smalfilmverenigingen brachten in de meeste gevallen hun eigen apparatuur mee. Tussentijds moesten voortdurend projectoren, bandrecorders en andere hulpapparaten worden gewisseld, waardoor de manifestatie al spoedig het karakter kreeg van een bijzonder interes sante happening. Tussen de bedrijven door verzorgde de NOVA 16 milimeter-presentaties met films die op de Nova festivals waren bekroond. Het wekte ook deze keer weer bewondering en verwonde ring wat amateurs met beperkte middelen op het smalle acht milimeter-materiaal kunnen presteren. Als tegenstel ling zijn aan de vertegenwoordigers van de deelnemende verenigingen knipsels uit een 70-milimeter-film ter beschik king gesteld, wat zeer werd gewaardeerd omdat men dit materiaal over het algemeen niet kent. De belangstelling van het publiek was niet groot voor deze presentatie. Dat wekt destemeer verwondering omdat in Arnhem en omgeving vele duizenden smalfilm-amateurs zijn, voor wie een programma-onderdeel als dit bijzonder leerzaam kan zijn. De Nederlandse Vereniging voor de Wetenschappelijke Film en Televisie heeft maandag 11 oktober des middags in Saskia een manifestatie gehouden waarin zes populair wetenschappelijke films werden vertoond. Er was veel be langstelling voor dit programma-onderdeel, vooral van mid delbare scholieren. De bedoeling van de manifestatie was meer bekendheid te geven aan het werk dat op het gebied van de wetenschap pelijke film wordt gedaan in Nederland. Professor dr A. A. Gerbrands, hoogleraar in de culturele antropologie aan de rijksuniversiteit in Leiden vertoonde in Saskia voor het eerst zijn nieuwe film Gukumo aan het publiek. In Gukumo worden verschillende maskertypen behandeld zoals deze in West Nieuw Brittannië in gebruik zijn. De produktie van de film is verzorgd door de Stichting Film en Wetenschap in Utrecht. De Nederlandse Beroepsvereniging van Filmers heeft met medewerking van Philips tijdens de Filmweek van donder dag tot en met zondag een „show" verzorgd met kleuren tv-monitoren waarop via een video cassette recorder een aantal, door leden van de N.B.F, gemaakte tv-films of frag menten daaruit werden vertoond. De monitoren waren opge steld in de beneden- en bovenfoyer van het Rembrandt thea ter en waren voor en na de filmvoorstellingen in bedrijf. De belangstelling van de bezoekers was groot, de dikwijls pit tige commentaren gaven een aangename afleiding tijdens het wachten. 16

Film | 1972 | | pagina 16